Fixace ceny elektřiny: Vyplatí se?

Obáváte se toho, že ceny elektřiny půjdou zase nahoru? U některých dodavatelů však můžete využít možnosti si současnou cenu elektřiny na určitou dobu zafixovat. Vyplatí se vám fixace ceny elektřiny?

Kdy se vyplatí fixace ceny elektřiny?

Elektřina v posledních letech stále zdražuje a je možné, že bude čím dál dražší. Máte-li pocit, že ceny elektřiny porostou i nadále, vyplatí se vám dohodnout se s dodavatelem na pevných platbách, které odpovídají současným cenám. Pak budete mít jistotu, že budete po určitou dobu platit předem dohodnutou částku, zatímco v případě běžných cen hrozí možné výkyvy v účtech za elektřinu.

   S fixací ceny elektřiny máte jistotu, že budete po určitou dobu platit předem dohodnutou částku.

Jestli se vám fixace ceny elektřiny vyplatí, záleží také na výši vaší celkové spotřeby proudu. Pokud používáte elektřinu nejen ke svícení a provozu spotřebičů, ale také k ohřevu vody a k vytápění, tak rostou-li jiným ceny elektřiny, zatímco vy platíte například pořád stejnou cenu jako loni, můžete oproti ostatním odběratelům ušetřit až tisíce korun ročně.

Fixace se týká zhruba 50 % z celkové ceny elektřiny

Fixovat si můžete pouze platby za tzv. silovou elektřinu, které si dodavatelé stanovují sami podle vývoje těchto cen na trhu. Zbytek (cca 30–50 %) celkové ceny je určován státem, takže do ní dodavatelé nemohou zasahovat.

Fixovaná cena elektřiny (obvykle sjednávaná na rok či na dva) se pro vás však může stát nevýhodnou v případě, že ceny elektřiny na burzách jdou naopak dolů a dodavatel zlevní platby za silovou elektřinu. Pak naopak vy platíte více než ostatní. Avšak vzhledem k tomu, že nemáte zafixovanou celou cenu, ale jen zhruba 50 % z ní, nemusí pro vás být dopady tohoto vývoje tak bolestné.

Fixovat si cenu elektřiny můžete jen u několika dodavatelů

Nabídky na fixaci ceny elektřiny zatím nabízí pouze několik dodavatelů, navíc bývají obvykle časově omezené a každý dodavatel má většinou i jiné podmínky. Jestliže byste si rádi zafixovali cenu elektřiny, ale váš dodavatel vám tuto možnost neposkytuje, jednoduše se podívejte na nabídky dodavatelů, kteří tuto možnost nabízí! Ukáže vám je naše kalkulačka elektřiny.

Pokud přemýšlíte nad přechodem za fixovanými cenami k dodavateli, jehož nabídka se vám zdá nejvýhodnější, pak vězte, že změny operátora se nemusíte vůbec obávat. Celý proces je velmi jednoduchý. Podívejte se, jak probíhá změna dodavatele elektřiny!